Clikarena 2003

From Liquipedia Warcraft Wiki
[e][h]Clikarena 2003
League Information
Series:
Organizer:
Adéclik
Sponsor:
Orangina
Fun Radio
Fnac
ABit
Game Version:
Server:
Type:
Offline
Location:
France Toulouse
Format:
Group stage : round robin
Playoffs : double elimination
Prize pool:
€ EUR
€14,500 EUR (≃ $15,834 USD)
Start Date:
2003-04-18
End Date:
2003-04-20
Liquipedia Tier:
Winners
Bulgaria  DIDI8
Russia  SouL
South Korea  Anyppi
Participants Breakdown
Number of Players:
48
1v1 map pool

The Clikarena 2003 was an event organized by Adéclik and held at Centre Pierre Baudis in Toulouse, France.

The tournament took place from April 18th to 20th, 2003 and featured 48 players from all over the world. This was the first and the last Clikarena ever as the organizers never paid out.

Format[edit]

Group stage[edit]

The group stage consits of ? groups of ? players each :

  • round robin (a player faces each others once),
  • all matches played as Bo1,
  • top 4 of each group advance to the playoffs.

Playoffs[edit]

The ? players left fight through a double elimination bracket :

  • early rounds played as Bo3,
  • grand final played as Bo5 with advantage (player coming from the winners' bracket start with a 1:0 lead).

Prize Pool[edit]

€ 14,500 ( ≃ $ 15,834) were supposed to be spread among the players as seen below* :


* Clikarena never paid out

Notable Participants[edit]

Human Human Orc Orc Undead Undead Night Elf Night Elf
Qualified
SK GamingSK Gaming
Bulgaria Insomnia
Ocrana D-LinkOcrana D-Link
Germany Tak3r
SK GamingSK Gaming
Sweden MaDFroG
WeRRaWeRRa
South Korea ShowTime
4Kings4Kings
United Kingdom TillerMaN
Ocrana D-LinkOcrana D-Link
Germany Thagor
armaTeamarmaTeam
France Blatty
eSports UnitedeSports United
Bulgaria DIDI8
eSports UnitedeSports United
Russia SouL
eSports UnitedeSports United
Sweden NitemarE
armaTeamarmaTeam
France InToX
Samsung KHANSamsung KHAN
South Korea Medusa
Samsung KHANSamsung KHAN
South Korea Anyppi
eSports UnitedeSports United
Croatia KiKo
SteelPadSteelPad
Denmark KaJ
mortal Teamworkmortal Teamwork
Germany ThePig
4Kings4Kings
Croatia Zeus
Team64.AMDTeam64.AMD
France ElkY

Results[edit]

Group stage[edit]

...

Playoffs[edit]

Winners Bracket

Round of 32
 Bulgaria Insomnia
  
 Russia BigMan
2
 United Kingdom TillerMaN
0
 France ElkY
2
 Sweden NitemarE
1
 France Blatty
2
 Russia Asmodey
1
 France InToX
  
 Germany ThePig
2
 Sweden MaDFroG
1
 South Korea ShowTime
  
 Russia Ranger
0
 USA ApeX
2
 South Korea Anyppi
  
 Germany Thagor
0
 Denmark KaJ
2
 Russia SouL
2
 Spain Fen1x
0
 South Korea FuSioN
1
 Germany TaKe
2
 South Korea Medusa
  
 Germany Tak3r
0
 Croatia KiKo
2
 Bulgaria DIDI8
  
 Croatia Zeus
2
 Russia Karma
0
Round of 16
 Bulgaria Insomnia
2
 Russia BigMan
0
 France ElkY
2
 France Blatty
0
 France InToX
2
 Germany ThePig
0
 South Korea ShowTime
2
 USA ApeX
0
 South Korea Anyppi
2
 Denmark KaJ
1
 Russia SouL
2
 Germany TaKe
0
 South Korea Medusa
1
 Croatia KiKo
2
 Bulgaria DIDI8
2
 Croatia Zeus
1
Quarterfinals
 Bulgaria Insomnia
2
 France ElkY
0
 France InToX
2
 South Korea ShowTime
1
 South Korea Anyppi
2
 Russia SouL
0
 Croatia KiKo
0
 Bulgaria DIDI8
2
To final bracket

Losers Bracket

Losers Round 1
  
 United Kingdom TillerMaN
 Sweden NitemarE
0
 Russia Asmodey
2
  
 Sweden MaDFroG
  
 Russia Ranger
  
 Germany Thagor
 Spain Fen1x
0
 South Korea FuSioN
2
  
 Germany Tak3r
  
 Russia Karma
Losers Round 2
 Denmark KaJ
2
 United Kingdom TillerMaN
1
 Germany TaKe
0
 Russia Asmodey
2
 South Korea Medusa
2
 Sweden MaDFroG
0
 Croatia Zeus
0
 Russia Ranger
2
 Russia BigMan
0
 Germany Thagor
2
 France Blatty
0
 South Korea FuSioN
2
 Germany ThePig
2
 Germany Tak3r
1
 USA ApeX
2
 Russia Karma
0
Losers Round 3
 Denmark KaJ
0
 Russia Asmodey
2
 South Korea Medusa
1
 Russia Ranger
2
 Germany Thagor
0
 South Korea FuSioN
2
 Germany ThePig
1
 USA ApeX
2
Losers Round 4
 South Korea ShowTime
2
 Russia Asmodey
0
 France ElkY
1
 Russia Ranger
2
 Croatia KiKo
0
 South Korea FuSioN
2
 Russia SouL
2
 USA ApeX
0
Losers Round 5
 South Korea ShowTime
1
 Russia Ranger
2
 South Korea FuSioN
1
 Russia SouL
2
Final Bracket
Semifinals
 Bulgaria Insomnia
2
 France InToX
1
 South Korea Anyppi
1
 Bulgaria DIDI8
2
Winners' Final
 Bulgaria Insomnia
1
 Bulgaria DIDI8
2
Losers Round 6
 South Korea Anyppi
2
 Russia Ranger
0
 France InToX
1
 Russia SouL
2
Losers round 7
 South Korea Anyppi
1
 Russia SouL
2
Losers Final
 Bulgaria Insomnia
1
 Russia SouL
2
Grand Final
 Bulgaria DIDI8
2
 Russia SouL
0

External links[edit]