Liquipedia will soon drop support for Internet Explorer.

Comrades in Arms Cup

[e][h]Comrades in Arms Cup
League Information
Organizer:
XanderDorn
Sponsor:
XanderDorn
Game Version:
Server:
Type:
Online
Location:
Europe 
Format:
Single Elimination
Prize pool:
$ 300
Date:
2020-01-19
Liquipedia Tier:
Links
Player Breakdown
Number of Players:
52
Teams
Number of Teams:
26
2v2 map pool

The "Comrades in Arms Cup" is the first tournament hosted by the admin and mapmaker XanderDorn. The tournament features the maps Cozy Sands, Circle of the Fallen Heroes, Hillsbrad Creek, Lordaeron Plaza and Tidewater Glades LV. Tidewater Glades LV is the only Blizzard-created map in the mappool, the others are created by community mapmakers Arrr, Mr.Henci and XanderDorn. An overview of the maps can be found here.

Format[edit]

It's a one day cup, 2v2 single elimination bracket :

  • early rounds played as Bo1,
  • quarterfinals, semi-finals and game for third place played as Bo3,
  • final played as Bo5.

Prize pool[edit]

Broadcasting[edit]

EngSpeaking Back2Warcraft

Results[edit]

Round of 16
Germany  Shocky & JohnnyCage  Russian Federation
1
Russian Federation  SDmK & Epythymy 
0
Finland  Jon & Cash  Russian Federation
1
Poland  KroLu & TeRRoR  Poland
0
Russian Federation  Stink3r & Blade  Moldova
1
Germany  MadGrunt & Neicky  Germany
0
Sweden  Fhra & LiiLD.C  Sweden
1
Belarus  Kamazzz & sTaiL  Belarus
0
Serbia  FpXy & Kevin  Germany
1
Lithuania  Speck & MisterWinner  Russian Federation
0
Poland  ValeR & Ankhes  Poland
1
Russian Federation  Sheik & Bizzare  Lithuania
0
Germany  PalleS & RaGman  Germany
1
Russian Federation  CaSpeND & CoopeR  Russian Federation
1
Belarus  Boo & StaRToM
0
Quarterfinals
Germany  Shocky & JohnnyCage  Russian Federation
0
Finland  Jon & Cash  Russian Federation
2
Russian Federation  Stink3r & Blade  Moldova
2
Sweden  Fhra & LiiLD.C  Sweden
0
Serbia  FpXy & Kevin  Germany
2
Poland  ValeR & Ankhes  Poland
0
Germany  PalleS & RaGman  Germany
0
Russian Federation  CaSpeND & CoopeR  Russian Federation
2
Semifinals
Finland  Jon & Cash  Russian Federation
2
Russian Federation  Stink3r & Blade  Moldova
1
Serbia  FpXy & Kevin  Germany
0
Russian Federation  CaSpeND & CoopeR  Russian Federation
2
Finals
Finland  Jon & Cash  Russian Federation
2
Russian Federation  CaSpeND & CoopeR  Russian Federation
3
3rd Place Match
Russian Federation  Stink3r & Blade  Moldova
2
Serbia  FpXy & Kevin  Germany
1

External links[edit]