Master's Coliseum - Western Qualifier

From Liquipedia Warcraft Wiki


[e][h]Master's Coliseum - Western Qualifier
League Information
Organizer:
SCBoy
Game Version:
Server:
Type:
Online
Location:
Europe 
Format:
Double elimination
Start Date:
2018-07-14
End Date:
2018-07-21
Liquipedia Tier:
Links
Winners
Ukraine  Foggy
Russian Federation  HawK
Russian Federation  Cash
Belarus  OrcWorker
Player Breakdown
Number of Players:
38
Maps
Chronology

One of two opportunities for Western players to compete at Master's Coliseum : the tournament with the biggest prize pool in 2018 so far.

There is a single slot, so players have to win to qualify.

Format and dates[edit]

Open preliminary[edit]

The preliminary consists in a single elimination bracket :

  • every non-asian player can sign-up,
  • early rounds are best-of-1,
  • quarterfinals, semi-finals and match for 3rd place are best-of-3,
  • top 3 qualify for playoffs,
  • played on July 14th.

Playoffs[edit]

The playoffs consist in a 4 seeds double elimination bracket :

  • Foggy invited, complete the grid,
  • early rounds are best-of-3,
  • Grand Finals is best-of-5 with an 1-0 advantage for the player coming from the winner bracket,
  • played on July 21st.

Conclusion[edit]

Results[edit]

Broadcasting[edit]

EngSpeaking Back2Warcraft

Russia WoLvInDaHouse

  • Ukraine  WoLv (Andrey Tokmakov)

Brackets[edit]

Open preliminary[edit]

Complete bracket here.

Round of 16
 Russia HawK
W
 France WhyDK
 France SyDe
1
SyDe 
 ag3nt
July 14, 2018
 Russia ag3nt
0
 Russia Deathnote
1
Deathnote 
 KroLu
July 14, 2018
 Poland KroLu
0
 Germany HLA
0
HLA 
 OrcWorker
July 14, 2018
 Belarus OrcWorker
1
 Germany EnTe
1
EnTe 
 FK
July 14, 2018
 USA FK
0
 Russia Cash
1
Cash 
 Blackfish
July 14, 2018
 USA Blackfish
0
 Romania NightEnD
1
NightEnD 
 Skutt
July 14, 2018
 Sweden Skutt
0
 Russia x3-DemoN
0
x3-DemoN 
 Sonik
July 14, 2018
 Ukraine Sonik
1
Quarterfinals
 Russia HawK
2
HawK 
 SyDe
July 14, 2018
 France SyDe
0
 Russia Deathnote
1
Deathnote 
 OrcWorker
 Belarus OrcWorker
2
 Germany EnTe
0
EnTe 
 Cash
 Russia Cash
2
 Romania NightEnD
0
NightEnD 
 Sonik
 Ukraine Sonik
2


Semifinals
 Russia HawK
2
HawK 
 OrcWorker
July 14, 2018
 Belarus OrcWorker
0
 Russia Cash
2
Cash 
 Sonik
 Ukraine Sonik
0
Qualified
 Russia HawK
 Russia Cash
3rd Place Match
 Belarus OrcWorker
2
OrcWorker 
 Sonik
 Ukraine Sonik
0

Playoffs[edit]

Semifinals
 Ukraine Foggy
2
Foggy 
 OrcWorker
July 21, 2018 - 18:00 CEST
 Belarus OrcWorker
1
 Russia HawK
2
HawK 
 Cash
July 21, 2018 - 19:00 CEST
 Russia Cash
0
Winners' Finals
 Ukraine Foggy
2
Foggy 
 HawK
July 21, 2018 - 20:00 CEST
 Russia HawK
0
Losers' Round 1
 Belarus OrcWorker
0
OrcWorker 
 Cash
July 21, 2018 - 21:00 CEST
 Russia Cash
2
Losers' Finals
 Russia HawK
2
HawK 
 Cash
July 21, 2018 - 22:00 CEST
 Russia Cash
0
Grand Finals
 Ukraine Foggy
3
Foggy 
 HawK
July 21, 2018 - 23:00 CEST
 Russia HawK
1

External links[edit]

VODs[edit]