New WarCraft 3 League - Season 17 - Division 1

From Liquipedia Warcraft Wiki


[e][h]New WarCraft 3 League - Season 17 - Division 1
League Information
Series:
Game Version:
Type:
Online
Format:
Regular season: round robin
Playoffs: single elimination
Tie format:
4x 1vs1 (Bo3)
1x 2vs2 (Bo3)
Prize pool:
$ TBA USD
Start Date:
2020-11-01
End Date:
2021-01
Liquipedia Tier:
Links
Teams
Number of Teams:
8
1v1 map pool
2v2 map pool
Chronology

New WarCraft 3 League - Season 17 is an international team league.

Here is the division 1 results.

Format[edit]

Find the complete tournaments rules here.

Match system[edit]

Each encounter between teams consists of 5 series (matches between players):

  • 4x 1vs1, played as Bo3;
  • 1x 2vs2, played as Bo3.


Granted points depend on the score:

  • 2-0: the winning side gets 3 points, the losers none;
  • Otherwise, each won map rewards with 1 point.

Regular season[edit]

The regular season consists of one group stage:

  • Round robin (all teams face each other once);
  • Points based ranking, in case of tie, the direct encounter determine the best team;
  • The last team is relegated to next season div 2;
  • The top 4 of each group advance to playoffs.

Playoffs[edit]

The 4 remaining teams faces in a single elimination bracket:

  • Players need to play in at least 3 clan wars in order to participate in the playoffs.

Prize pool[edit]

Participants[edit]

Playing Ducks
PLATOON
Hot Emo 1337
Global Clan
InFernales
Lightning7
Sparx eSports
Washed Up

Results[edit]

Regular season[edit]

Schedule and ranking[edit]

12-34-119-63-9
3-122-130-125-10
11-48-712-36-6
13-27-83-106-0
12-03-126-99-6
6-96-69-612-3
9-310-510-37-5
0-66-93-125-7
Regular season
 # TeamTeamEMPts
TBD Playing Ducks -
TBD PLATOON -
TBD Hot Emo 1337 -
TBD Global Clan -
TBD InFernales -
TBD Lightning7 -
TBD Sparx eSports -
TBD Washed Up -

Playdays[edit]

Week 2
wU 3
November 8, 2020 - 17:00 CET
Shear  United States 0 Far SeerTauren Chieftain
Far SeerTauren Chieftain
Echo Isles
Amazonia
ArchmageMountain King
ArchmageMountain King
2 Russia  Maru
Smurf  Poland 2 LichDeath KnightCrypt Lord
LichDeath Knight
Autumn Leaves
Last Refuge
Death KnightLichDark Ranger
Demon HunterPandaren Brewmaster
0 Russia  SDmK
Ark  United States 0 Demon HunterNaga Sea Witch
Demon Hunter
Amazonia
Northern Isles
Demon HunterNaga Sea Witch
Demon Hunter
2 Russia  Stranik
Soulglider  United States 0 ArchmageMountain King

Terenas Stand LV
Technical win
Far SeerTauren Chieftain

2 Iran  DeMiGoD
Soulglider  United States
Shear  United States
0 Lost Temple LV
2 Russia  QuaiX
Russia  SDmK
12 L7
GC 3
November 7, 2020 - 16:00 CET
Lubber  Bulgaria W Serbia  atheistP
GodFather  Bulgaria 0 Death KnightLich
Autumn Leaves
Demon HunterPandaren Brewmaster
1 Serbia  Ajk
Mosura  Poland 0 Death KnightLich
Death KnightLich
Amazonia
Concealed Hill
Demon HunterNaga Sea Witch
Demon HunterNaga Sea Witch
2 Russia  Please
sixb0nes  Bulgaria 0
Terenas Stand LV

2 Ukraine  Foggy
GodFather  Bulgaria
Lubber  Bulgaria
0 Hillsbrad Creek
Lost Temple LV
2 Serbia  atheistP
Austria  Franzyzz
Match closed until the end of group stage and will be opened only if needed for rankings.
10 SPX
HeMo 12
November 8, 2020 - 17:00 CET
Puppet  Netherlands 1 Priestess of the MoonKeeper of the Grove
Echo Isles
Keeper of the Grove
2 Peru  Walter
HoT  Ukraine 2 BeastmasterFirelord
Autumn Leaves
Far SeerTauren Chieftain
0 Spain  Scars
ag3nt  Russia 2
Amazonia

0 Spain  ToRReNtE
RiplEy  Germany 2
PaladinBlood MageMountain King
Terenas Stand LV
Amazonia

Death KnightLichDark Ranger
1 Venezuela  aeb
ena1337  Albania
RiplEy  Germany
2 Lost Temple LV
Turtle Rock
0 Venezuela  SGFred
Venezuela  aeb
3 InFs
PD 12 3 P2N

Playoffs[edit]

Semifinals
 
TBD
TBD
 
 
TBD
TBD
 
Finals
 
TBD
TBD
 

External links[edit]