Rus_Brain Cup 1

From Liquipedia Warcraft Wiki
[e][h]Rus_Brain Cup 1
League Information
Series:
Organizer:
Goodgame.ru
Sponsor:
Rus_Brain
Type:
Online
Prize pool:
RUB 100,666 (≃ $ 1,471)
Start Date:
2015-07-25
Liquipedia Tier:
Links
Winners
Serbia  Rudan
Korea (South)  LawLiet
Russian Federation  HawK
Korea (South)  ReMinD
Player Breakdown
Number of Players:
16
3
2
3
8
Maps

Prize Pool[edit]

Participants[edit]

Human Human (3) Orc Orc (2) Undead Undead (3) Night Elf Night Elf (8)
Invited players
Korea (South) Agatha Korea (South) Believe Korea (South) LawLiet
China Yumiko Korea (South) Check
Korea (South) ReMinD
Russian Federation Nicker
China Zhou_Xixi
From Qualifier 1
Belarus XeLSinG Ukraine Sonik
From Qualifier 2
Bulgaria Lubber Ukraine Foggy
From Qualifier 3
Russian Federation HawK Serbia Rudan
From Qualifier 4
Russian Federation Cash Czech Republic Cechi

Format[edit]

  • 16-man double elimination format
  • All matches are best of three
  • Grand Final is a best of five, Winners Bracket having a 1:0 advantage

Playoffs[edit]

Round of 16
 China Yumiko
0
 Belarus XelSinG
2
 South Korea LawLiet
2
 Ukraine Sonik
1
 South Korea Agatha
0
 Ukraine Foggy
2
 South Korea ReMinD
0
 Bulgaria Lubber
2
 South Korea Lucifer
2
 Russia HawK
0
 South Korea Check
2
 Czech Republic Cechi
0
 Russia Nicker
2
 Russia Cash
1
 China Zhou_Xixi
1
 Serbia Rudan
2
Quarterfinals
 Belarus XeLSinG
1
 South Korea LawLiet
2
 Ukraine Foggy
2
 Bulgaria Lubber
0
 South Korea Lucifer
2
 South Korea Check
0
 Russia Nicker
0
 Serbia Rudan
2
Semifinals
 South Korea LawLiet
2
LawLiet 
 Foggy
 Ukraine Foggy
0
 South Korea Lucifer
1
 Serbia Rudan
2
Winners' Finals
 South Korea LawLiet
1
 Serbia Rudan
2
Losers' Round 1
 China Yumiko
0
 Ukraine Sonik
2
 South Korea Agatha
0
 South Korea ReMinD
2
 Russia HawK
2
 Czech Republic Cechi
0
 Russia Cash
2
 China Zhou_Xixi
0
Losers' Round 2
 Belarus XeLSinG
1
 Ukraine Sonik
2
 Bulgaria Lubber
1
 South Korea ReMinD
2
 South Korea Check
0
 Russia HawK
2
 Russia Nicker
0
 Russia Cash
2
Losers' Round 3
 Ukraine Sonik
1
 South Korea ReMinD
2
 Russia Hawk
2
 Russia Cash
0
Losers' Round 4
 Ukraine Foggy
1
 South Korea ReMinD
2
 South Korea Lucifer
0
 Russia HawK
2
Losers' Semifinals
 South Korea ReMinD
1
 Russia HawK
2
Losers' Finals
 South Korea LawLiet
2
 Russia HawK
1
Grand Finals
 Serbia Rudan
3
 South Korea LawLiet
2

External links[edit]

VODs[edit]