Sidems Cup 2

From Liquipedia Warcraft Wiki


[e][h]Sidems Cup 2
League Information
Series:
Sidems Cup
Organizer:
Sidems
x3-DemoN
Sponsor:
Sidems
Game Version:
Server:
Type:
Online
Location:
Europe 
Format:
Single elimination
Prize pool:
RUB 8,505 (≃ $ 125)
Date:
2018-09-15
Liquipedia Tier:
Links
Winners
Russian Federation  Happy
Moldova  Blade
Ukraine  Sonik
Ukraine  Foggy
Player Breakdown
Number of Players:
24
Maps
Chronology
 #1 #1
#3 #3 

The Sidems Cup is an open one day cup organized by Sidems and hosted on GoodGame.ru. It's played on Battle.net european-servers : Northrend.

The russian player Happy won, beating Blade in final.

Format[edit]

The cup consists in a single elimination bracket :

  • early rounds are best-of-1,
  • quarterfinals and semi-finals are best-of-3,
  • final is best-of-5.

Prize Pool[edit]

RUB 8,505 (≃ $ 125) are divided among participants as follows :

Broadcasting[edit]

EngSpeaking Hi2Chaco

Russia WoLvInDaHouse

  • Ukraine  WoLv (Andrey Tokmakov)

Results[edit]

Round of 32
 Russia Happy
  
 Russia PodAnd
0
PodAnd 
 Puppet
 Netherlands Puppet
1
 Russia Sheik
  
 Russia Neytpoh
1
Neytpoh 
 FroZeN
 Russia FroZeN
0
 Sweden Starshaped
  
 Russia Ghost_OL
0
Ghost_OL 
 Acx
 Belarus Acx
1
 Ukraine Sonik
  
 Russia ludot
  
 France Anima
1
 Russia Flopoks
0
 Russia Imperius
  
 Moldova Blade
1
 Russia chi-ua-ua 74
0
 Russia JonnySSR
  
 Belarus OrcWorker
1
OrcWorker 
 Biko
 Russia Biko
0
 Russia Ag3nt
1
Ag3nt 
 Rvs
 Russia Rvs
0
 Ukraine Foggy
1
Foggy 
 Ox
 Macedonia Ox
0
 Russia Please
  
Round of 16
 Russia Happy
1
Happy 
 Puppet
 Netherlands Puppet
0
 Russia Sheik
0
Sheik 
 Neytpoh
 Russia Neytpoh
1
 Sweden Starshaped
1
Starshaped 
 Acx
 Belarus Acx
0
 Ukraine Sonik
1
Sonik 
 ludot
 Russia ludot
0
 France Anima
1
Anima 
 Imperius
 Russia Imperius
0
 Moldova Blade
1
Blade 
 JonnySSR
 Russia JonnySSR
0
 Belarus OrcWorker
1
OrcWorker 
 Ag3nt
 Russia Ag3nt
0
 Ukraine Foggy
1
Foggy 
 Please
 Russia Please
0
Quarterfinals
 Russia Happy
2
Happy 
 Neytpoh
 Russia Neytpoh
1
 Sweden Starshaped
0
Starshaped 
 Sonik
 Ukraine Sonik
2
 France Anima
1
 Moldova Blade
2
 Belarus OrcWorker
0
OrcWorker 
 Foggy
 Ukraine Foggy
2
Semifinals
 Russia Happy
2
Happy 
 Sonik
 Ukraine Sonik
0
 Moldova Blade
2
Blade 
 Foggy
 Ukraine Foggy
0
Finals
 Russia Happy
3
Happy 
 Blade
 Moldova Blade
0
3rd Place Match
 Ukraine Sonik
2
 Ukraine Foggy
1

External links[edit]

VODs[edit]