StayAtHomestory Cup 2

From Liquipedia Warcraft Wiki
[e][h]StayAtHomestory Cup 2
League Information
Organizer:
TaKeTV
Sponsor:
Maxnomic
AOC
Panasonic
MIFcom
Game Version:
Type:
Online
Location:
Europe 
Prize pool:
$ 2,000 USD
Start Date:
Oct 30, 2020 - 14:00
End Date:
2020-11-01
Liquipedia Tier:
Links
Winners
Russia  Happy
Ukraine  Foggy
Spain  VortiX
Ukraine  Sonik
Player Breakdown
Number of Players:
16
4
2
5
5
1v1 map pool
Chronology
 
#1
 #1
#3 
#3
 

The StayAtHomestory Cup 2 is an tournament organized by TaKeTV.

It's played online on Europe Battle.net-servers. The Russian player and defending champion Happy won, beating Foggy in final.

Format and dates[edit]

Group stage[edit]

The group stage consists of 4 groups of 4 players each:

  • double elimination bracket,
  • all matches played as Bo3,
  • top 2 of each group advance to the playoffs,
  • played on October 30-31st.

Playoffs[edit]

The 8 remaining players face in a single elimination bracket:

  • all matches played as Bo5,
  • no third place match,
  • played on November 1st.

Prize pool[edit]

Participants[edit]

Human Human (4) Orc Orc (2) Undead Undead (5) Night Elf Night Elf (5)
Invited players
Russia HawK[1] Russia Cash[2] Germany XlorD
[3]
Russia Neytpoh
[4]
Sweden ThorZaIN
[5]
Russia CoopeR
Germany WaN
[6]
Ukraine Foggy
[7]
Russia Deathnote Spain VortiX
[8]
Ukraine Sonik
Moldova Blade
Germany EnTe
Russia Please
Russia Happy United States LongWalk

Broadcasting[edit]

 English Speaking Back2Warcraft

  • Germany  Neo (Jannes Tjarks)
  • Germany  remodemo (Remo Rimmel)
  • Australia  GTR (Aroun Lepkhammany)
  • Russia  Neytpoh (Yuriy Evgenevich Karev)
  • France  ToD (Yoan Merlo)

 Germany TaKe

  • Germany  TaKe (Dennis Gehlen)

 France FraTV

  • France  Dahahaha (Pierre Couty)

 Russia WellPlayedTV

Results[edit]

Group stage[edit]

Group A[edit]

Semifinals
 Russia Happy
2
October 30, 2020 - 15:00 CET
 Russia Deathnote
0
 Germany WaN
1
October 30, 2020 - 15:00 CET
 Ukraine Sonik
2
Winners' Finals
 Russia Happy
2
October 30, 2020 - 16:30 CET
 Ukraine Sonik
0
1st qualified
 Russia Happy
Losers' Round 1
 Russia Deathnote
1
October 30, 2020 - 17:30 CET
 Germany WaN
2
Losers' Finals
 Ukraine Sonik
2
October 30, 2020 - 18:30 CET
 Germany WaN
0
2nd qualified
 Ukraine Sonik

Group B[edit]

Semifinals
 Russia HawK
2
October 30, 2020 - 19:30 CET
 Russia Please
1
 Moldova Blade
2
October 30, 2020 - 19:30 CET
 Russia Cash
0
Winners' Finals
 Russia HawK
1
October 30, 2020 - 21:00 CET
 Moldova Blade
2
1st qualified
 Moldova Blade
Losers' Round 1
 Russia Please
1
October 30, 2020 - 22:15 CET
 Russia Cash
2
Losers' Finals
 Russia HawK
0
October 30, 2020 - 23:00 CET
 Russia Cash
2
2nd qualified
 Russia Cash

Group C[edit]

Semifinals
 Germany XlorD
2
October 31, 2020 - 15:00 CET
 Germany EnTe
0
 Sweden ThorZaIN
2
October 31, 2020 - 15:00 CET
 Russia Neytpoh
0
Winners' Finals
 Germany XlorD
1
October 31, 2020 - 16:05 CET
 Sweden ThorZaIN
2
1st qualified
 Sweden ThorZaIN
Losers' Round 1
 Germany EnTe
0
October 31, 2020 - 17:05 CET
 Russia Neytpoh
2
Losers' Finals
 Germany XlorD
2
October 31, 2020 - 17:55 CET
 Russia Neytpoh
1
2nd qualified
 Germany XlorD

Group D[edit]

Semifinals
 Ukraine Foggy
2
October 31, 2020 - 19:30 CET
 USA LongWalk
0
 Spain VortiX
2
October 31, 2020 - 19:30 CET
 Russia CoopeR
0
Winners' Finals
 Ukraine Foggy
2
October 31, 2020 - 21:00 CET
 Spain VortiX
1
1st qualified
 Ukraine Foggy
Losers' Round 1
 USA LongWalk
1
 Russia CoopeR
2
Losers' Finals
 Spain VortiX
2
October 31, 2020 - 23:00 CET
 Russia CoopeR
0
2nd qualified
 Spain VortiX

Playoffs[edit]

Quarterfinals
 Russia Happy
3
November 1, 2020 - 13:00 CET
 Germany XlorD
0
 Moldova Blade
0
November 1, 2020 - 14:15 CET
 Spain VortiX
3
 Sweden ThorZaIN
0
November 1, 2020 - 15:10 CET
 Ukraine Sonik
3
 Ukraine Foggy
3
 Russia Cash
1
Semifinals
 Russia Happy
3
 Spain VortiX
2
 Ukraine Sonik
0
November 1, 2020 - 19:00 CET
 Ukraine Foggy
3
Finals
 Russia Happy
3
November 1, 2020 - 19:50 CET
 Ukraine Foggy
1

Statistics[edit]

Maps[edit]

vs. vs. vs. vs. vs. vs. Mirrors
Map#Σ %Σ %Σ %Σ %Σ %Σ %
Amazonia8------------21150.0 %1010.0 %21150.0 %11-1
Concealed Hill162020.0 %32166.7 %1010.0 %32166.7 %110100.0 %32166.7 %-1-2
Echo Isles71010.0 %110100.0 %----110100.0 %----110100.0 %-1-2
Last Refuge17110100.0 %----1010.0 %32166.7 %21150.0 %54180.0 %11-3
Northern Isles13220100.0 %21150.0 %1010.0 %220100.0 %----41325.0 %-1-1
Terenas Stand LV621150.0 %21150.0 %------------1010.0 %1---
Twisted Meadows7----2020.0 %1010.0 %--------31233.3 %---1
Total Sum (Σ)7484450.0 %105550.0 %4040.0 %118372.7 %42250.0 %1910952.6 %35-10

Race distributions[edit]

  Human OrcUndeadNight ElfRandom
Group stage
4255
Quarter finals
2132
Semi-finals
22
Finals
11
Champion
1

External links[edit]

References[edit]