Warcraft 3 Nations League - Group Stage

From Liquipedia Warcraft Wiki


[e][h]Warcraft 3 Nations League - Group Stage
League Information
Organizer:
blaST9Z
TinkeR
Sponsor:
Crowdfundind
Game:
Game Version:
Server:
Type:
Online
Location:
World 
Format:
Group stages : round robin
Playoffs : single elimination
Prize pool:
$ TBA USD
Start Date:
2020-09-22
End Date:
2020-12-31
Liquipedia Tier:
Links
1v1 map pool

Warcraft 3 Nations League - Group Stage is the second stage of the national teams competition Warcraft 3 Nations League.

Format[edit]

  • The teams are divided into 3 groups;
  • Two of the groups consist of teams from region "Europe";
  • One of the groups consists of teams from region "Americas";
  • Each group consists of 2 invited teams, and 2 teams qualified via the corresponding region's regional qualifier;
  • The invited teams from region "Europe" are Russia, Germany, France, and Sweden;
  • The invited teams from region "Americas" are USA and Canada;
  • All groups are played in round robin format;
  • The winner of each group qualifies for the World Finals;
  • The second ranked teams in the two "Europe" groups play an additional playoff to determine the fourth participant in the World Finals.

Participants[edit]

Russia
1 Russia  x3-DemoN  Team captain
2 Russia  RoboGoblin  Team captain
3 Russia  HawK
4 Russia  Cash
5 Russia  Neytpoh
6 Russia  Sheik
7 Russia  Please
8 Russia  CoopeR
9 Russia  TGW
USA
1 United States  Hitman
2 United States  CrunCher
3 United States  LongWalk
4 United States  Duck
5 United States  Pride
6 United States  OC
7 United States  Ark  Team captain
8 United States  Soulglider
9 United States  Pokey
10 United States  BlackPhoenix
Germany
1 Germany  Sunrise  Team captain
2 Germany  Drunkenwanken  Team captain
3 Germany  Spiral
4 Germany  Edo
5 Germany  JokeRn
6 Germany  Kevin
7 Germany  RaGsen
8 Germany  YaGami
9 Germany  SpoKi
France
1 France  SaTan  Team captain
2 France  QuywiX  Team captain
3 France  SyDe
4 France  KraV
5 France  SaiDe
6 France  Toxi
7 France  Wiz
8 France  Ze1Ko
9 France  NiFi
10 France  KiRa
11 France  KurCo
12 France  RatLouche
Sweden
1 Sweden  Skutt  Team captain
2 Sweden  Endarspire  Team captain
3 Sweden  ThorZaIN
4 Sweden  KnOfF
5 Sweden  LiiLD.C
6 Sweden  DowaQ
7 Sweden  Starshaped
8 Sweden  Fhra
9 Sweden  MaDFroG

Results[edit]

Europe[edit]

Group A[edit]

Europe Group A
. Sweden -
. Germany -
. TBD -
. TBD -

Group B[edit]

Europe Group B
. Russia -
. France -
. TBD -
. TBD -

America[edit]

America
. USA -
. Canada -
. TBD -
. TBD -