World Cyber Games 2003

From Liquipedia Warcraft Wiki


[e][h]World Cyber Games 2003
League Information
Organizer:
Sponsor:
Samsung
Game Version:
Server:
Type:
Offline
Location:
South Korea Seoul
Format:
Group stage : round robin
Playoffs : single eliminitation
Prize pool:
$ 35,000
Start Date:
2003-10-12
End Date:
2003-10-18
Liquipedia Tier:
Winners
Bulgaria  Insomnia
Player Breakdown
Number of Players:
75
Maps
Chronology

The World Cyber Games 2003 was the first WCG event to feature WarCraft III. It was organized by Samsung and held in Seoul (South Korea).

The tournament took place from October 12th to 18th, 2003 and featured 75 players qualified from all over the world. It was the first and last WCG tournament played on WarCraft III: Reign of Chaos.

The Bulgarian player Insomnia won, beating ChinaHuman in final.

Format and dates[edit]

Groupstage (75 into 32)[edit]

The groupstage consists of 16 groups :

  • round robin : (a player face each others once),
  • all matches are played as Bo1,
  • top 2 from each group advance to the playoffs,
  • played from October 12th to 14th.

Playoffs[edit]

The 32 players left are seeded in a single elimination bracket :

  • all matches are played as Bo3,
  • played from October 15th to 18th.

Map pool[edit]

Prize Pool[edit]

$ 35,000 are spread among the players as seen below :

Participants (notable)[edit]

Human Human Orc Orc Undead Undead Night Elf Night Elf
Qualified
United Kingdom TillerMaN
Netherlands Grubby
Brazil SkyWard
Korea (South) Check
Bulgaria Insomnia
Germany Tak3r
United States of America GeNThO
China MagicYang
France FaTC
Bulgaria ZeeRaX
Germany Miou
Romania EviscEratoR
Netherlands Myth
Denmark KaJ
France ChobO

Results[edit]

Here is groupstage results only, see groupstage detailed results page for more details.

Group Stage[edit]

Group A
1. China  ChinaHuman 4-0
2. Denmark  Kanadan 3-1
3. Indonesia Feral 2-2
4. Colombia  B3lcEbU 1-3
5. Taiwan, Republic of China  TheBm 0-4
Group B
1. Bulgaria  Insomnia 4-0
2. Brazil  SkyWard 3-1
3. Taiwan, Republic of China  SlaCash 2-2
4. United States of America  Ir0nClad 1-3
5. United Kingdom  BoNd 0-4
Group C
1. Korea (South)  Check 4-0
2. Romania  Orly 3-1
3. Germany  Twinsen 2-2
4. Slovakia  frido 1-3
5. South Africa  Juvenile 0-4
Group D
1. United Kingdom  TillerMaN 4-0
2. Romania  DreamBoy 3-1
3. Kazakhstan  Darksun 2-2
4. Hungary WarBringer 1-3
5. Spain  EviL 0-4
Group E
1. Korea (South)  TopSpeed 3-1
2. France  FaTC 3-1
3. Hong Kong, SAR China  TonY 2-2
4. Kazakhstan  Adolf 1-3
5. Lithuania  3BEPb 1-3
Group F
1. Viet Nam secondwar 3-0
2. Czech Republic KnightMerlin 2-1
3. Poland  KrawieC 1-2
4. Portugal DpZinho 0-3
Group G
1. China  MagicYang 2-1
2. Russian Federation  FlasH 2-1
3. Turkey GravediggeR 2-1
4. Italy  GodZo 0-3
Group H
1. Germany  Tak3r 2-1
2. Chile  HeAvY 2-1
3. Israel Amirav 1-2
4. Canada OneStar 1-2
Group I
1. Russian Federation  Karma 4-0
2. Bulgaria  ZeeRaX 3-1
3. Canada  l2uby 2-2
4. Luxembourg  Krisss 1-3
5. Iran, Islamic Republic of saeed 0-4
Group J
1. Taiwan, Republic of China  Atelle 4-0
2. Korea (South)  NangChun 3-1
3. Malaysia  Paulyan 2-2
4. Singapore  Duckie 1-3
5. Spain Dale 0-4
Group K
1. Ukraine  Maloy 4-0
2. Peru  eXecutor 2-2
3. Spain  Meguvin 2-2
4. Denmark  KaJ 1-3
5. Viet Nam Thirdward 1-3
Group L
1. Latvia AciD 4-0
2. Netherlands  Myth 2-2
3. Germany  Miou 2-2
4. Thailand  Indalecio 1-3
5. Kazakhstan  Chobo 1-3
Group M
1. Taiwan, Republic of China  ShaMan 4-0
2. Netherlands  Grubby 3-1
3. United States of America  GeNThO 2-2
4. India FINaL_ELEMENT 1-3
5. Ukraine Underground 0-4
Group N
1. Romania  EviscEratoR 3-0
2. Italy  Mimmox 2-1
3. Mexico  Lotharw3 1-2
4. Philippines boY_sibaK 0-3
Group O
1. France  ChobO 2-1
2. Russian Federation  SouL 2-1
3. China limmouse 2-1
4. Philippines  janby 0-3
Group P
1. New Zealand  Raggy 3-0
2. Bulgaria  420 2-1
3. Peru  MetalHeart 1-2
4. Viet Nam firstwar 0-3

Playoffs[edit]

Round of 32
 China ChinaHuman
2
October 15, 2003 - 10:30 CET
 Bulgaria 420
0
 South Korea Check
1
October 15, 2003 - 10:30 CET
 Italy Mimmox
2
 South Korea TopSpeed
2
October 15, 2003 - 10:30 CET
 Netherlands Myth
1
 China MagicYang
2
October 15, 2003 - 10:30 CET
 South Korea NangChun
1
 Russia Karma
2
October 15, 2003 - 10:30 CET
 Chile HeAvY
0
 Ukraine Maloy
2
October 15, 2003 - 10:30 CET
 Czech Republic KnightMerlin
0
 Taiwan ShaMan
2
October 15, 2003 - 10:30 CET
 Romania DreamBoy
1
 France ChobO
2
October 15, 2003 - 10:30 CET
 Brazil SkyWard
0
 Bulgaria Insomnia
2
October 15, 2003 - 10:30 CET
 Russia SouL
1
 United Kingdom TillerMaN
1
October 15, 2003 - 10:30 CET
 Netherlands Grubby
2
 Vietnam secondwar
1
October 15, 2003 - 10:30 CET
 Peru eXecutor
2
 Germany Tak3r
2
October 15, 2003 - 10:30 CET
 Bulgaria ZeeRaX
0
 Taiwan Atelle
1
October 15, 2003 - 10:30 CET
 Russia FlasH
2
 Latvia AciD
0
October 15, 2003 - 10:30 CET
 France FaTC
2
 Romania EviscEratoR
2
October 15, 2003 - 10:30 CET
 Romania Orly
1
 New Zealand Raggy
0
October 15, 2003 - 10:30 CET
 Denmark Kanadan
2
Round of 16
 China ChinaHuman
2
October 15, 2003 - 12:30 CET
 Italy Mimmox
1
 South Korea TopSpeed
0
October 15, 2003 - 12:30 CET
 China MagicYang
2
 Russia Karma
0
October 15, 2003 - 12:30 CET
 Ukraine Maloy
2
 Taiwan ShaMan
2
October 15, 2003 - 12:30 CET
 France ChobO
0
 Bulgaria Insomnia
2
October 15, 2003 - 12:30 CET
 Netherlands Grubby
1
 Peru eXecutor
2
October 15, 2003 - 12:30 CET
 Germany Tak3r
1
 Russia FlasH
0
October 15, 2003 - 12:30 CET
 France FaTC
2
 Romania EviscEratoR
2
October 15, 2003 - 12:30 CET
 Denmark Kanadan
1
Quarterfinals
 China ChinaHuman
2
October 15, 2003 - 15:00 CET
 China MagicYang
1
 Ukraine Maloy
0
October 15, 2003 - 15:00 CET
 Taiwan ShaMan
2
 Bulgaria Insomnia
2
October 15, 2003 - 15:00 CET
 Peru eXecutor
0
 France FaTC
1
October 15, 2003 - 15:00 CET
 Romania EviscEratoR
2
Semifinals
 China ChinaHuman
2
October 15, 2003 - 18:00 CET
 Taiwan ShaMan
0
 Bulgaria Insomnia
2
October 15, 2003 - 18:00 CET
 Romania EviscEratoR
0
Finals
 China ChinaHuman
1
October 18, 2003 - 14:00 CET
 Bulgaria Insomnia
2
3rd Place Match
 Taiwan ShaMan
0
October 16, 2003 - 18:00 CET
 Romania EviscEratoR
2

Statistics[edit]

Maps (playoffs only)[edit]

Human vs. Night Elf Night Elf vs. Orc Orc vs. Undead Undead vs. Human Orc vs. Human Night Elf vs. Undead Mirrors
Map # Σ Human Night Elf Human % Σ Night Elf Orc Night Elf % Σ Orc Undead Orc % Σ Undead Human Undead % Σ Orc Human Orc % Σ Night Elf Undead Night Elf % Human Night Elf Orc Undead
DuskwoodDuskwood    4 1 0 1 0.0% 1 1 0 100.0% - - - - - - - - 1 1 0 100.0% - - - - 1 - - -
Lost TempleLost Temple    3 2 2 0 100.0% - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 1 - - -
Plunder IslePlunder Isle    3 1 1 0 100.0% 1 1 0 100.0% - - - - - - - - 1 0 1 0.0% - - - - - - - -
Tranquil PathsTranquil Paths    2 - - - - - - - - - - - - - - - - 1 0 1 0.0% - - - - 1 - - -
Total Sum (Σ) 12 4 3 1 75.0% 2 2 0 100.0% 0 0 0 0.0% 0 0 0 0.0% 3 1 2 33.3% 0 0 0 0.0% 3 0 0 0

Distributions (race & region)[edit]

External links[edit]